Amfory alebo hlinené vázy ako záhradný doplnok

Dotvorte si priestor vo Vašej záhrade

Kto z Vás si pri pohľade na tento skvost nepovie, tak toto je záhrada, v ktorej by som si vedel, alebo vedela predstaviť relaxovať?
Pohľad na túto záhradu v nás jednoducho niečo zanechá. Potom chodíme s predstavami a myšlienkami ako si takúto záhradu zriadiť, vypestovať alebo jednoducho dotvoriť tak, aby aj tá naša pôsobila tým istým dojmom. 

Doplnky ako dojem z celku

Osobne si myslím, že záhrada by mala mať veľa rastlín, kľukatých cestičiek a samozrejme doplnkov, ktoré neodmysliteľne patria k celkovému dojmu v záhrade.
Aj v modernej a takisto v rustikálnej podobe majú svoje miesto záhony, kvetináče, rôzne amfory a hlinené nádoby. Neviem ako vy, ale ja si myslím že štýl, ktorý si zvolíme, ide vždy ruka v ruke s vekom majiteľa domu, či záhrady. Veľa ľudí, teda tých, ktorí majú už niečo za sebou, milujú skôr prirodzenosť a majú sklon skôr k vidieckemu, resp. k provensálskemu štýlu. Krásne útulné miesta, prirodzená kvetinová záhrada a taktiež aj doplnky.

Hlinené nádoby

Hlinené nádoby v prirodzených odtieňoch svojim vzhľadom vnášajú do nášho prostredia prímorskú atmosféru, ktorá je úzko spojená s toskánskym štýlom. Nie je to náhoda. Amfory z pálenej hliny  sú vyrábané na Sardínii a v Toskánsku. Ak ich chceme zakomponovať do záhrady a samozrejme chceme, aby prežili v našich zemepisných šírkach, mali by byť mrazuvzdorné a odolné proti akýmkoľvek vonkajším vplyvom. 

Amfory a ich využitie

Amfory, aj keď si to veľa ľudí ešte nevie predstaviť, majú mnoho využití. Dnes sú trendy aj hlinené vázy, ktoré majú otvor, teda pôsobia rozbito. Môžme ich využiť na výsadbu rôznych druhov rastlín. Najlepšie v nich pôsobia letničky, prípadne akékoľvek kvitnúce rastliny. Ďalšou variantou využiteľnosti je skalka a kvetinový záhon, kde nám môže poslúžiť na výsadbu napríklad byliniek. Amfora vynikajúco pôsobí aj ako solitér, ktorým si môžme skrášliť aj priestor pre oddych, na terase, v altánku, takisto aj v interiéry a jednoducho všade tam, kde bude lahodiť nášmu oku.

Amfory a ich využitie v interiéry

Hlinené nádoby vyniknú taktiež v interiéry ako trendy doplnok, samozrejme  ladených do vhodného štylu. Antické hlinené vázy Vám štýlovo zútulnia priestor. V interiéry môžme použiť amfory, napríklad ako kvetináč, do ktorého môžme zasadiť akúkoľvek izbovú rastlinu, prípadne do nich vložiť rôzne iné dekorácie, obmieňané sezónne. Vhodne umiestnené v priestore, taktiež vyniknú aj ako solitér.

Vždy sa snažte myslieť na to, že celkový dojem a vzhľad našej záhrady a interiéru závisí od vhodného použitia a umiestnenia doplnkov. 

Tak smelo do skrášlovania :)

amfory #antické vázy #provensalskystyl

zdroj: Pinterest