Drevo a jeho betónové imitácie

Dlažba s nádychom vidieka    

Keď sa povie “vidiek¨ vždy to v nás vyvolá nostalgické spomienky. Preto nostalgické, pretože nám to pripomína detstvo. Vôňa dreva, babkiných buchiet, spoza dvora hučiaci potok s kŕkajúcimi žabami, pred domom rybník so zaujímavo tvarovanými kríkmi, s ktorých sa dali urobiť vždy úžasné bunkre. Povedzme si otvorene, že sme viac času trávili vonku ako naše deti teraz. Exteriér, čiže život vonku bol náš domov. Teraz je pre každého z nás potrebné, aby sme mali krásne úhľadný dvor, aby sme sa mohli pokochať a stráviť príjemné chvíľe na našej malej záhradke v meste, po dlhom, uponáhľanom a náročnom dni. Hľadáme si kútik, v ktorom by sme aspoň na okamih mohli byť “sami so sebou¨ a v ktorom sa cítime príjemne. Každý z nás si ten kútik chce vytvoriť podľa svojho vkusu a štýlu. Každému z nás sa páči niečo iné.   

Prečo chceme aby nás obklopovalo drevo?

Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, ako drevo vždy dobre pôsobí a hlavne na nás príjemne vplýva a že sa aj vždy dobre v jeho blízkosti cítime. Teplo a pohodu, ktorá z dreva sála, má rád asi každý. Nám sa páčia drevené trámy, drevený nábytok a vlastne čokoľvek čo sa z dreva vôbec dá urobiť. Ak milujete drevo a dekorácie z dreva a hľadáte podvaly zo starých železníc na terasu, ako som sa nedávno pokúšala aj aj, vedzte že to nieje to najvhodnejšie riešenie. Staré drevené železničné podvaly sú napustené chemikáliami, ktoré sa časom tak dostali do hĺbky dreva, že sa toho jednoducho už zbaviť nedá. Ak snívate aj vy o nádhernej drevenej terase, ktorá má patinový nádych a pripomína Vám časy dávno minulé, skúste sa zamyslieť nad vhodnou alternatívou, ktorú dnešný moderný svet ponúka. 

Ako efektne a prakticky sa drevo nahradiť dá?

Betón, ktorý pripomína staré drevené podvaly je teraz ľahko dostupný. Dokonca má aj patinový nádych s dokonalým odtlačkom štruktúry dreva.  Betón s tvarom a vzhľadom prirodzeného dreva je modernou náhradou. Je praktický, pretože sa vyhnete všetkým tým “procedúram¨, ktoré sú nevyhnutné pri údržbe dreva, hlavne v exteriéry. Takže, čo sa týka použitia dreva v exteriéry je táto voľba tá najpraktickejšia . Okrem pochôdznej drevenej dlažby s pekným vzhľadom si viete  vyskladať napríklad nábytok – lavičku, stôl a ďalšie zaujímavé exteriérové doplnky. Ak ste aj Vy milovníkom dreva, vidieka a romantiky,  skúste dať šancu tejto modernej verzii na Vašu terasu, prípadne akékoľvek doplnenie exteriéru. “Vo fantázii sa medze nekladú.¨:)

Ako si dotvoriť idylický romantický priestor?

Dnes si môžme vybrať zoširokej škály rôznorodých doplnkov pre dotvorenie tej správnej atmosféry, ktorá lahodí nášmu srcu. V ponuke sú taktiež rôzne svahové tvárnice, do ktorých môžme vysadiť pestré rastliny, ktoré podčiarkujú atmosféru vidieka. Myslím si, že budete viac než spokojní, pretože takto vytvorený priestor bude vyzerať presne tak, ako ste siho vysnívali. 

Krásne, prirodzene, idylicky ................ Ako u babičky :)

#vidieckystyl #zeleznicnepodvaly #drevo

zdroj: Pinterest, Beton Brož