Jar v  záhrade

Aj Vám sa zdá, že Vaša záhrada po zime potrebuje úpravy?

Ponúkame Vám niekoľko tipov, ako si osviežiť a spestriť záhradu aj vďaka betónovým prvkom, ktoré sú praktickým aj estetickým doplnkom. Výborným dekoračným prvkom pre skrášlenie exteriéru sú svahové tvárnice. Dnes je v ponuke niekoľko tipov v rôznych farebných prevedeniach. Sú vhodné na spevnenie svahov, ozdobné ohraničenia výškových rozdielov pozemkov, alebo slúžia ako nízke ozdobné kvetináčiky, kde môžete pestovať Vaše obľúbené kvety alebo liečivé bylinky. Vďaka svahovým tvárniciam môžete Vašej záhrade dať nielen praktickú ale zároveň aj dekoratívnu funkciu. Na "svahovkách"  taktiež oceníte jednoduchú manipuláciu, mrazuvzdornosť.

Ako oddeliť záhony od trávnatej plochy?

Ďalšou veľmi praktickou záležitosťou sú trávové lemy. Účelne oddeľujú trávnatú plochu od okrasných a kvetinových záhonov. Betónova obruba – trávový lem je vhodná alternatíva obrubníka. Veľkou výhodou je jednoduchšie použitie mechanizácie pri kosení trávnika. Tráva neprerastá cez lem do záhonou a naopak sa rastliny nerozširujú do trávnatej plochy. Sú taktiež dostupné v rôznych farebných prevedeniach. Vhodným riešením sú taktiež nižšie palisády, obrubníky, alebo palisádové obrubníky dostupné taktiež v rôznych farbách. Svojou výškou ale zabraňujú pri kosení vykosiť trávu v ich blízkosti. Trávový lem Vám umožní dostať sa s kosačkou čo najbližšie k záhonu. Pokiaľ však nejde o oddelenie trávnatej plochy, ale o oddelenie plochy dláždenej alebo o vyvýšenie záhonu z iného účelu, praktickejším riešením sú palisády, alebo palisádové obrubníky.

Mulčovacia kôra alebo prírodné kamene

Na úpravu záhonov, či už okrasných alebo bylinkových je vhodná mulčovacia kôra, prípadne tzv. guláče – čiže okrasné kamene. Mulčovacia kôra a okrasné kamene sú v ponuke v rôznych farbách a preto si môžete farebne zladiť napríklad trvalkový, bylinkový záhon a taktiež aj záhon s okrasnými drevinami k fasáde domu, plotu, alebo k zámkovej dlažbe. Kôra, dekoračná štiepka a okrasné kamene sú výborný prírodný doplnok, ktorý pri správnom použití výrazne obmedzujú rast nežiadúcej buriny a udržujú rastlinám vlhkosť. Pri použití takýchto dekoračných prvkov doporučujeme  pod vrstvu umiestniť geotextíliu, ktorá separuje kôru od pôdy a tým zabráni prepadaniu kôry do zeme.  

Zatrávňovacia dlažba a jej využitie

Ak zakladáte trávnik a uvažujete  zároveň spevniť plochu pod príjazdovú cestu, výborným riešením je pre Vás zatrávňovacia dlažba. Eko-dlažba ochráni trávnik a zefektívni využitie vášho dvora a parkovacieho priestoru. Dlažba plochu nielen zatrávňuje, ale zároveň aj spevňuje. Tento doplnok sa stal dnes sympatickou a dôležitou maličkosťou pre majiteľov rodinných domov. Umožňuje prepojiť vonkajšiu vozovku so záhradou či príjazdom do garáže, alebo na parkovisko. Prednosťou vegetačnej dlažby je odvedenie dažďových vôd zatrávňovacími otvormi priamo do pôdy. V ponuke je dnes viac variant zatrávňavacích dlažieb.

Využitie palisád a iných dekoračných doplnkov v záhrade

Praktickým riešením ku dlažbe, najmä na plochy, ktoré  potrebujú členité riešenie a vyžadujú si vďaka nerovnému terénu úpravu, sú palisády. Majú hneď niekoľko využití. Aplikujú sa ako oporné múry a obrubníky, zaisťujú a upevňujú svahy, alebo svahovité terény. Vďaka svojmu rozmeru sú ideálnym riešením pre olemovanie kruhov okolo stromov, výsadbových terás a vyvýšených záhonov. Riešia aj schodiskové konštrukcie a pozemkové schodiská.  

Doplnky v záhrade

Na jar si skrášliť záhradu a taktiež plochy, kde trávime najviac času, môžeme napríklad okrasnými hlinenými amforami, do ktorých si môžeme vysadiť obľúbené kvety. Amfory sú svojim prirodzeným vzhľadom, vhodné najmä ako doplnok do altánkov, na terasy a iné plochy, kde potrebujeme zútulniť a skrášliť priestor. Vhodne umiestnené môžu skrášliť napríklad aj vstup pred vchodom do domu. Ocenia ich hlavne ľudia, ktorí majú sklon k vidieckemu a provensálskemu štýlu. Ako kontrastný prvok vynikne aj v modernej záhradke. 

#svahovatvarnica #palisady #zatravnovaciadlazba #dekoracnakora #okrasnekamene

zdroj: Premac, Presbeton, Weissenbock