Kreatívna jar v záhrade

Ako je na jar zvykom, venujeme záhrade a jej okoliu najviac času. Záhrada je po zime zanedbaná a my oddýchnutí.
Počasiu, ktoré jar prináša, sa nedá odolať. Pohyb a pobyt na jarnom slnku nás dobíja energiou, ktorú sme stratili počas zimy.
Preto sa tešíme každej zmene alebo úprave v záhradke. Čo sa týka skrášľovania, či už výsadby, alebo iných úprav, máme dnes k dispozícii veľa inšpirácií a kreatívnych nápadov. Stačí si len vybrať a taktiež popustiť uzdu aj našej fantázii. Nápady môžeme čerpať z rôznych sociálnych sietí, médií, alebo sa občas stačí len poobzerať po okolí a nechať sa inšpirovať. Preto Vám aj my prinášame niekoľko tipov a nápadov ako si ľahko, prakticky a predsa trochu inak skrášliť okolie domu.

Okruhliaky, okrasné guláče, kamienky

Veľakrát nás ani vo sne nenapadne, čo všetko sa s kamienkami akýchkoľvek formátov a farieb dá vyrobiť. 

Nielenže ich samozrejme používame ako okrasný doplnok do kvetináčov alebo do okrasných záhonov spolu s mulčovacou kôrou, ale v súčasnosti je veľmi trendy zrekonštruovať a dať nový život napríklad starým kvetináčom, alebo rohožkám.

Kamienky jednoducho lepíme na kleber alebo iné lepidlo na stierky. Necháme medzi nimi menšie medzierky a na záver po úpnom zaschnutí, zašpárujeme. Dnes je na výber veľa druhov a farieb "špárovákov", takže si aj túto formu výpne vieme zladiť s farbou kamienkov. Vymyjeme povrch jemne namočenou špongiou. Takto si môžete doma vyrobiť jednoduchý a originálny, hlavne "svoj" kvetináč. 

Veľmi zaujímavým nápadom je taktiež rekonštrukcia starých rohoží, alebo jednoduchá aplikácia do chodníčkov.

Jednoducho, ak máme chuť sa nejakou formou odlíšiť a mať doma niečo originálne, môžete sa pustiť do tvorenia! 

Ešte jedna dôležitá rada! Ak budete doma kreatívny a budete vytvárať rôzne tvary z okruhliakov do Vašich chodníčkov, vedzte, že určite nebudú spĺňať parametre na pojazd autom. Pokiaľ ide iba o okrasný pochôdzny chodník, SMELO DO TVORENIA!

Vyvýšené záhony "aneb" variabilita jednej dlažby

Rozkvitnuté jarné alebo trvalkové záhony vždy dodajú záhradkám svoje čaro. Trendom a praktickou záležitosťou sa stali dnes vyvýšené záhony. Nielenže výškovo oddelia trávnik od záhonu, ale nám aj ušetria naše chrbáty.
Praktické sú aj z toho dôvodu, že nie sme nútení sa k pretrhávaniu buriny, alebo úprave a zostrihávaniu kvitnúcich rastlín, tak veľmi zohýbať. 
Najčastejšie sa na vyvýšené plochy u nás používajú svahové tvárnice. Splnia tak aj účel nezosypávania pôdy, alebo zeme pri nerovnom, mierne vyvýšenom pozemku. Samozrejme, aby spĺňali tento účel, vyžadujú si správnu pokládku do kameniva.
Ďalšou variantou vyvýšenia plochy, alebo záhonu, či už okrasnej alebo úžitkovej plochy, je výskladba prírodného kameňa, alebo vymurovanie blokovými prvkami. Niektoré murovacie bloky sú už prispôsobené na tvarovanie napríklad do oblúka. Majú mierne skosenie. Čiže aj výrobca myslí dnes na to, aby nás v kreativite neobmedzoval. Viete si z nich vyskladať napríklad aj ohnisko.

Dnes máme k dispozícii aj prírodne antickú obíjanú dlažbu, ktorá pôsobí ako stará tehla, takže má hneď niekoľko využití.
Nakoľko je z každej strany a hrany rovnako obíjaná a má rovnakú farbu, výborne sa hodí aj na murovanie nižších záhonov, múrikov, schodov a podobne.
Vynikajúco tak vieme zladiť dlažbu v okolí domu s prvkami použitými v záhrade. Či už ide o cestičky, chodníky, vyvýšené záhony, oddeľovače trávnikov, obruby  alebo iné vymurované prvky v záhrade.

Cestičky, chodníky a chodníčky

Premýšľali ste niekedy ako prepojiť napríklad altánok s rodinným domom, alebo  už dlaždenú plochu napríklad s úžitkovou záhradou? Zistili ste po čase aj vy, že niektoré miesta na už vysadenej trávnatej ploche sú viac vyšlapané ako tie ostatné? Najjednoduchšie riešenie na tento účel je urobiť nášlapy z prírodného kameňa, prípadne v dnešnej dobe už dosť často používané betónové variácie nášlapných kameňov. Môžete zvoiť napríklad nášlapy z betónu, ktoré dôverne imitujú drevo a na pohľad už málokto rozozná, že nejde o drevo. Táto alternatíva je praktickejšia, ako použiť drevo, pretože nevyžaduje žiadnu údržbu.

Ďalšou veľmi efektnou variantou pre trávnaté plochy, ktoré sú namáhané, alebo na miesta, kde kvôli zlým podmienkam nerastie tráva, je náhrada umelého trávnika. Dnes sú v ponuke rôzne tipy umelých tráv, ktoré imitujú živý trávnik na nerozoznanie. Môžete si vybrať podľa výšky vlasu, farby, alebo hustoty. 

Chodníky vedúce k domu od vstupnej brány, alebo akékoľvek iné chodníky použité v záhrade, môžeme taktiež vydláždiť zámkovou dlažbou. Väčšina ľudí chce vydláždiť rovnakou dlažbou vstup do domu so vstupom napríklad do gáraže, alebo parkovacou časťou, pretože chcú, aby plocha pôsobila ucelene. Veľmi pekne a efektne pôsobí, ak chodník hoc aj s rovnakou dlažbou, nejakým spôsobom oddelíme. Niekedy je lepšie "rozbiť" plochu a poukázať tak, že chodník, alebo vstup do domu je iná časť dláždenej plochy.
Môžeme tak urobiť napríklad s menšími prírodnými kockami a vzor dlažby jednoducho uložiť inak, ako na celej ploche. Výsledok nás môže príjemne prekvapiť.

zdroj: pinterest