Letný relax na terase

Terasové platne a ich využitie

Terasové platne sú väčšinou určené na pochôdzne plochy. Vyrábajú sa vo väčších rozmeroch ( formátoch ) ako klasická zámková dlažba, ktorá je vhodná aj na pojazdné plochy (príjazdové plochy pred garáž, parkovacie miesta atd). Platne z betónu sa dnes vyrábajú v rôznych rozmeroch, farbách a  povrchoch. Povrch je najdôležitejším artiklom pri výbere terasových platní. Pri výbere povrchu je dôležité zamerať sa na miesto, kde sa má platňa použiť. Na miesta, ako je terasa, kde väčšinou trávime najviac času spriateľmi, s rodinou najmä v letných mesiacoch, je naideálnejšie použiť predimpregnovaný povrch, prípadne špeciálne upravený povrch, ktorý je odolnejší proti znečisteniu.

 

FSZ platne Diele

Štruktúrované povrchy terasových platní

V ponuke sú dnes rôzne povrchy platní: vymývané, reliéfne, hladké, tryskané, brokované, travertínové.
Záleží len na vkuse a štýle, aký uprednostňujeme. Okrem povrchov - štruktúr, ktoré dnes výrobcovia dlažieb a platní ponúkajú, je k dispozícii aj množstvo farebných variant a tvarov platni. Trendy sú  melírované odtiene.
Čo sa týka povrchov aktuálne sú trendy platne s drevnou štruktúrou. Prirodzený vzhľad dreva na povrchu platní dôveryhodne kopírujú drevo. Ešte prirodzenejší vzhľad dosiahnete kombinovaním viacerých formátov, čo je dnes taktiež "in". 
Pokiaľ inklinujete k momentálne obľúbenému vidieckemu štýlu, na výber sú platne s reliéfnym povrchom a antickým vzhadom alebo dlažby s obíjaným povrchom. Pri použití akýchkoľvek platní na terasu, nezabudnite na doplnky, ktoré sú taktiež dôležitým prvkom pre celkový dojem. V ponuke sú napríklad okrasné kamene, prípadne môžete použiť svahové tvárnice napríklad na výsadbu byliniek alebo iných trvaliek. 

Veľkoformátové moderné terasy

Veľké formtáy terasových platní vyniknú na väčších plochách - terasách. Posilnia tak dojem priestrannosti plochy. Hladký povrch, veľký formát, ostré hrany tak podčiarknu moderný vzhľad. Exkluzívne a čisté línie platní s hladkým povrchom sa postarajú o nadčasovú eleganciu. Moderný vzhľad dotvoria taktiež farby platní. Väčšinou sú to jemné odtiene sivej, ktoré taktiež opitcky zväčšia plochu. Veľmi trendy sú aj melírované odtiene, ktoré pôsobia na ploche veľmi elegantne. Netreba však aj pri modernej terase zabúdať na doplnky, ktoré sú aj v tomto prípade dôležitou súčasťou. Dotvorí a podčiarkne sa tak moderný štýl. 
Terasa by mala byť v dokonalej symbióze s domom i so záhradnou výsadbou a kompletným dizajnom prostredia.

 

Terasové platne La linia

Dôležitý je povrch

Pri výbere terasových platní by ste mali byť obzvlášť opatrní, nakoľko sa jedná o exteriérové použitie a dlažba bude vystavovaná poveternostným podmienkam dennodenne. Najdôležitejšie je, aby terasové platne či dlažba do záhrady boli mechanický odolné, protišmykové, farebne stále a príjemné  na chodenie. Všetky tieto dôležité kritéria spĺňajú terasové platne a terasová dlažba z betónu. 
Protišmykové platne, sa navyše hodia aj ako dlažba pri bazén.

Ako si správne osadiť terasové platne?

uloženie betónových paltní do lôžka zo štrkodrvy:

-     lôžko vytvoríme zo štrkodrvy fr. 4 – 8 mm s hrúbkou 3 cm
-     platne ukladáme vedľa seba so zachovaním dilatačnej škáry 3 až 5 mm
-     zaškárujeme kamenivom fr. 0 – 4 mm (platne ihneď vyčistíme od nadbytočného materiálu)
-     nesmieme zabudnúť na odvodnenie dažďovej vody presiaknutej do podložia cez škáry

Plocha je pochôdzna ihneď po uložení.

uloženie betónových platní do maltového lôžka:

-     lôžko vytvoríme z maltovej zmesy
-     betónové platne ukladáme vedľa seba so zachovaním dilatačnej škáry 3 až 5 mm
-     zaškárujeme škárovacou maltou (platne ihneď vyčistíme od nadbytočného materiálu)

Plocha je pochôdzna po zatuhnutí približne po 2 až 3 dňoch.

uloženie betónových platní na podkladové plastové terče:

-     betónové platne ukladáme na rovný podklad (betón alebo lôžko) na plastové terče
-     platne neškárujeme
-     nesmieme zabudnúť na odvodnenie dažďovej vody presiaknutej do podložia cez škáry 

Plocha je pochôdzna ihneď po uložení.

zdroj: Premac, Weissenbock, Semmelrock, Beton Brož, Presbeton